Záujem o rýchle a efektívne chudnutie neustále rastie. V snahe schudnúť čo najrýchlejšie siahajú niektorí ľudia po silných prípravkoch, medzi ktoré patrí aj sibutramin. Hoci ide o liečivo s preukázaným účinkom na znižovanie hmotnosti, jeho užívanie so sebou prináša značné riziká. Preto je dôležité poznať všetky fakty skôr, než sa pre sibutramin rozhodnete.
Čo je sibutramín?
Sibutramín je liek na potlačenie chuti do jedla, ktorý pôsobí na centrálny nervový systém. Vyvíjaný bol pôvodne ako antidepresívum, no neskôr sa zistilo, že má výrazný účinok na reguláciu hmotnosti. Funguje tak, že zvyšuje hladinu neurotransmiterov – serotonínu, noradrenalínu a dopamínu – čím predlžuje pocit sýtosti po jedle.
Vďaka týmto vlastnostiam sa sibutramin v minulosti bežne predpisoval ľuďom trpiacim obezitou. Postupne sa však ukázalo, že negatívne účinky na zdravie môžu prevýšiť jeho prínosy, čo viedlo k jeho stiahnutiu z trhu v mnohých krajinách, vrátane členských štátov EÚ.
Účinky sibutramínu na chudnutie
Pri správnom užívaní sibutramin pomáha znižovať telesnú hmotnosť najmä v kombinácii so zmenou stravy a pohybom. Mnohé štúdie preukázali, že pacienti, ktorí užívali sibutramin, schudli v priemere o 5–10 % viac než tí, ktorí držali iba diétu.
Medzi hlavné účinky patria:
- Zníženie chuti do jedla
- Predĺženie pocitu sýtosti
- Zvýšenie termogenézy a bazálneho metabolizmu
- Rýchlejší pokles telesného tuku (najmä v oblasti brucha)
Napriek týmto benefitom je potrebné zdôrazniť, že liek nie je bez rizika. Dlhodobé užívanie môže viesť k vážnym zdravotným komplikáciám.
Riziká a vedľajšie účinky
Jedným z najvážnejších problémov spojených so sibutraminom je jeho negatívny vplyv na kardiovaskulárny systém. Zvýšenie krvného tlaku a zrýchlenie srdcovej frekvencie môžu byť mimoriadne nebezpečné najmä pre ľudí s predispozíciou na srdcové ochorenia.
Najčastejšie vedľajšie účinky zahŕňajú:
- nespavosť
- zvýšený pulz
- bolesť hlavy
- sucho v ústach
- úzkosť alebo podráždenosť
V ojedinelých prípadoch môžu vzniknúť aj závažnejšie komplikácie, ako je infarkt, mŕtvica či psychiatrické poruchy. Práve preto bol sibutramin v roku 2010 stiahnutý z trhu Európskou liekovou agentúrou (EMA).
Nelegálne produkty a nebezpečenstvo online predaja
Hoci je predaj sibutramínu v Európskej únii zakázaný, stále sa objavuje v nelegálnych doplnkoch výživy, ktoré sú dostupné najmä cez internet.
Užívanie takýchto produktov je mimoriadne rizikové, pretože:
- neobsahujú presné informácie o dávkovaní
- ich zloženie môže byť klamlivé alebo neúplné
- riziko predávkovania je vysoké
- chýba akákoľvek kontrola kvality
Ak ste narazili na tabletky na chudnutie s rýchlym účinkom, ktoré sľubujú chudnutie bez diéty a cvičenia, buďte opatrní. Môže ísť o nelegálne prípravky obsahujúce sibutramín.
Prečo bol sibutramín zakázaný?
Európska lieková agentúra (EMA) v roku 2010 odporučila stiahnutie sibutramínu z trhu, čo bolo následne implementované aj Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) pretože:
- liek sa spájal s vedľajšími účinkami ako vysoký krvný tlak, tachykardia, nespavosť a úzkosť.
- klinické štúdie (napr. SCOUT) preukázali zvýšené riziko kardiovaskulárnych príhod (infarkt, mozgová príhoda),
- prínosy z hľadiska úbytku hmotnosti neprevýšili zdravotné riziká,
- liek sa spájal s vedľajšími účinkami ako vysoký krvný tlak, tachykardia, nespavosť a úzkosť.